top of page

Kvepalų istorija ir kodėl tikri kvepalai gali kainuoti įspūdingas sumas

Kvapas tai paslaptingas dalykas, vieną akimirką jis sklando ore, o kitą jis tik atsiminimas. Todėl, kad jis nematomas tampa dar galingesnis. Kvapui kaip ir geram brandžiam vynui netrūksta epitetų: pulsuojantis, patrauklus, saldus, muskusinis, prabangus, įsimintinas, kitoniškas. Kvapų pasaulyje galime sutikti platų spektrą aromatų, tačiau kokie kvapai yra išskirtiniai ir kodėl natūralūs kvepalai gali kainuoti neįtikėtinas ir sunkiai suvokiamas sumas, kalbamės su kvapų eksperte ir „Provanso kvapai“ įkūrėja, Erika Daugėlaite.

Viduramžiais madingi kvapai

Kvapas žmonijos istorijoje visada atliko žymų vaidmenį. Šiandien mes linkę galvoti, kad tamsiaisiais viduramžiais žmonės naudodavo kvapiuosius aliejus, dėl savo išskirtinumo ar asmenybės pabrėžimo. Aštraus ir stipraus kvapo aliejai išgauti iš augalų žolelių, lapų ar žiedų turėjo visai kitą paskirtį.

„Viduramžiais apie vandentiekį buvo galima tik pagalvoti, o šiukšlės ir nereikalingos maisto atliekos buvo pilamos tiesiog į gatves. Didieji Europos miestai tikrai nepasižymėjo higiena ir skaniu patraukliu kvapu. Aštrūs ir stiprūs gvazdikėlių, valerijonų, muskusų aromatai buvo patys populiariausi, tačiau jie buvo naudojami tam, kad nesijaustų kur kas prastesni ir nosį riečiantys pašvinkusios mėsos, šlapimo ir surūgusių daržovių kvapai“, - teigia Erika Daugėlaitė. Ypatingai didelis dėmesys buvo skiriamas aromaterapinėms vonioms. Šlakelis jazminų, rožių, apelsinų žiedų arba citrinų gėlių vanduo kūnui suteikdavo malonų kvapą. Tokioje prabangoje galėdavo maudytis tik išrinktieji miesto didikai, dvarininkai ir bajorai. „Galbūt ir posakis yra iš čia kilęs – maudytis prabangoje“, - samprotauja kvapų ekspertė.

Kvapų klestėjimas Renesanso laikotarpiu

Kartu su kultūra, menais, muzika atėjo ir kvapų gausa, ištobulinti jų panaudojimo būdai. Šimtus kvapiųjų receptų, žolelių paruošimo būdų jau buvo galima aptikti 16-ojo amžiaus istoriniuose šaltiniuose. „Aromatizuojama buvo viskas: rūbai, oda, plaukai, patalynė, oras. Kvapų gausa ir perdėtas jų naudojimas visur ir visada buvo gero tono ženklas. Būtent šiuo laikotarpiu prasidėjo bandymai su kvapų maišymu, netikėti deriniai, ieškomi stebinantys ir kvapą gniaužantys mišiniai” – sako Erika.


Štai keletą receptų:

Kvapas patalams


1,5 litrų rožių gėlių vandens sumaišykite su cinamonu, gvazdikėliais ir sandalmedžiu, pridėkite dvi saujas levandų žiedų. Sandariai uždenkite stiklinę talpą ir palikite saulėje dvi savaites. Šį stebuklingo saldumo kvapą galėsite naudoti kvėpinant patalus, o kambarys turės patį maloniausią kvapą.

Vanduo rankoms plauti


Vandens paruošimas sėdant prie pietų stalo. Užvirkite šalaviją, nukoškite lapelius ir palaukite kol vanduo maloniai atvės. Taip pat galite naudoti ramunėlių, mairūnų, apelsinų arba lauro lapų augalus.

Natūralūs ir sintetiniai kvapai


Jei visas pasaulis kvėpintųsi tik natūraliais kvapais – deficitas ir kvepalų trūkumas būtų garantuotas. Tačiau sintetiniu būdu dabar galime gauti kitoniškus kvapus, kokių augalų pasaulyje tikrai nerasime. Tabako, degtinės, odos kvapus yra neįmanoma išgauti iš augalų riebalinių indų.

„Dirbtiniu būdu padarytas kvapas gali kvepėti lygiai taip pat, kaip ir aliejus išgautas iš augalo šaknų, žievės ar žiedų, tačiau aromaterapijoje naudojami tik natūralūs ir tikri kvapai. Labai dažnai sintetinis kvapas yra naftos pagrindu ir gaminamas laboratorijoje. Aromaterapeutai ginčijasi ir teigia, kad toks kvapas yra „be gyvybės“, mat buteliukuose sugaudytos aromatinės molekulės yra augalų sielos. Taip pat manoma, kad naudojant tikrus kvapus ar gaminantis kvepalus iš tikrų organinių eterinių aliejų yra mažesnė alerginių reakcijų tikimybė“ – sako Erika Daugėlaitė.

Kvapų maišymo menas


Gaminant kvepalų mišinį reikėtų žinoti pagrindines parfumerijos taisykles. „Parfurmeriai kvapus skirsto pagal kvapų natas, kurios yra: viršutinės, vidurinės ir bazinės. Viršutinės natos yra labai lengvos ir greičiausiai išgaruojančios. Jos pasižymi citrusiniu, saldžiu, gyvu, gaiviu aiškiu ir aštriu kvapu. Prie viršutinių natų yra priskiriami citrusinių vaisių ir labai lengvų, plazdančių kvapų aliejai: mandarinų, bergamočių, apelsinų, gauruotųjų mėtų, eukaliptų. Kai kurie kvapai gali būti tarpiniai ir priskiriami viršutinėms ir vidurinėms natoms: pankolių, lauro lapų, mirtų. Vidurinės natos pasižymi intensyvesniu kvapu. Vidurinėms natoms yra priskiriami kiparisų, pelargonijų, pipirų, raudonėlių, mairūnų aliejai. Bazinės natos susideda iš sunkių, turtingų, žemiškų, šiltų, dūminių ir balzaminių kvapų. Vetiverijų, pačiulių, bosvelijų, mirų aliejai yra priskiriami bazinėms natoms“, - pasakoja Provanso kvapų įkūrėja. Maišant kvapus ar kuriant asmeninius kvepalus pageidautina ir rekomenduotina, kad kvapas susidėtų iš viršutinių, vidurinių ir bazinių natų.

Tikrų kvepalų kaina

„Tikrų prabangių kvepalų kaina gali siekti net kelis tūkstančius eurų. Visų pirma, kvapų mišinį kvepalais galime vadinti tik tuomet, jei jų sudėtyje aliejų koncentracija siekia nuo 15 iki 30 procentų. Tarkime, gaminantis 100 ml buteliuką kvepalų, mums reikės 15 – 30 ml eterinių aliejų. Aliejų kaina labai priklauso nuo to kiek reikia sunaudoti augalo žaliavos norint išgauti eterinį aliejų. Siekiant išgauti 100 ml levandos žiedų mums reikia išdistiliuoti 8 – 9 kg levandos žiedų, o rožių 100 ml aliejui gali prireikti net 400 kg rožių žiedalapių. Pačių prabangiausių ir tauriausių jazminų, apelsino žiedų, ramunėlių, rožių, melisų 1 ml eterinio aliejaus kaina gali siekti net 70 eur. O jei dar prie viso šio gėrio pridėsime kvapo gamybos ir brandinimo procesus, kurie gali užtrukti net kelerius metus, tai galutiniame rezultate gauname ne tik puikų kvapą, bet ir įspūdingą kainą” – teigia Erika.

Ieškant savo individualaus kvapo ar kuriant asmeninius kvepalus rekomenduojama kliautis savo intuicija ir nuojauta. Gamtoje galima atrasti labai daug gražių ir harmoningų kvapų, kurie gali pakylėti, padėti atsipalaiduoti, atrasti ryšį su žeme. Susikūrus tikrą nematomą ir stebuklingą kvapą, labai dažnai galime tapti išskirtiniu ir matomu. Ekspermentuoti, bandyti ir kurti gali kiekvienas, tereikia šiek tiek drąsos ir pasitikėjimo savimi.

Naujausi įrašai

Rodyti viską

2 Comments


The Refreshing York Rangers' tumultuous offseason commenced in advance of the time formally finished. It mainly stemmed towards a pretty meaningless video game at the stop of the year, inside of which the Rangers ended up essentially participating in out the extend. By yourself could possibly keep in mind the "accident" that experienced the full hockey global outraged in between Washington Capitals bruiser Tom Wilson. Wilson mounted off a butterfly-impact string of situations by way of punching Pavel Buchnevich, who was laying facedown, and then slamming a helmet-much less Artemi Panarin towards the ice throughout the resulting scrum.At the year, no one understood this accident would mainly form the Rangers offseason, the two upon and off the ice.Contemporary ManagementSh…

Like

Party like it's 2009. Oklahoma State did something Friday night for the first time since that year Jalin Hyatt Jersey. The Cowboys won an NCAA Tournament game. They will advance to the round of 32 after a nice 69-60 win over Liberty. Liberty was able to keep Cade Cunningham in check to start the game, keeping him scoreless in the first half. In the second half, Cunningham turned on the jets ending the game with 15 points. In the meantime, it was Avery Anderson's time to shine. With 12 points and 5 rebounds in the first half, Anderson was much of the reason the Cowboys went into the locker room only down by three after some poor play inc…

Like
bottom of page